Mnogi so mnenja, da je otroška soba le prostor za spanje, vendar temu nikakor ni tako. Soba, kjer biva otrok je veliko več, je prostor za igranje, za preživljenje prostega časa, za sproščanje, itd. Otroške sobe so nekakšne dnevne sobe, saj v njih otroci sprejemajo svoje prijatelje, se z njimi družijo zabavajo, igrajo in preživljajo veliko časa.
Spalni kotiček je le del sobe, ki pa mora biti vselej urejen. Najbolje je, da se otroka kaj hitro nauči, da se postalja pospravi, čim se vstane in da mora biti vselej čista. Da naj ne dovoli, da se po postelji drugi otroci sprehajajo, da na njej sedijo ali se zadržujejo. Postelja je zelo intimen kotiček. Otroška postelja naj bi bila vselej postavljena tako, da lahko otrok iz postelje vidi vrata. Strokovnjaki so mnenja, da otroške sobe ne smejo mejiti na kopalnico, saj slednje onemogoča kakovostni spanec in se otroci ne bodo zbudili spočiti. Stene sobe naj bodo dekorativno pobeljene, lahko vsebujejo tudi kakšne pravljične junake, morebiti fotografijo srečne družine, prve korake ali celo kakšne izdelke, katere je otrok v vrtcu naredil sam. Vsekakor je smiselno, da se otroka kaj hitro nauči, da naj svojo sobo neguje, da se po steni ne riše, da se pohištva ne uničuje, saj bomo samo tako dosegli red in disciplino.
Poskrbimo, da bo otrok imel v sobi stvari, katere ga motivirajo, katere mu dajejo energijo in mu omogočajo pozitiven razvoj. Ker bo naš malček kaj kmalu zakorakal v šolo, je še kako pomembno, da že na začetku predvidimo, kje se bo nahajal kotiček za učenje. Lahko je morebiti na začetku tisti del sobe kotiček za ustvarjanje.
V njem se naj nahaja mizica in stoli ter različne oblike zaposlitve, od pobarvank, do različnih glinenih stvari, pa kroglic in podobnega, skratka stvari, katere bi lahko v otroku spodbudila ustrvarjalno žilico. Ob otrokovi postelji se naj nahaja svetilka, katero lahko otrok med spanjem prižge v kolikor bi se moral odpraviti do stranišča. Morda je smiselno, da se kupijo celo majhne signalne lučke, katere se namestijo v električne vtičnice in bodo kazale otroku kje so vrata oziroma kako priti iz sobe.
Otroku v času spanja ne dovolimo, da bi spal ob prižgani luči, saj slednja negativno vpliva na delovanje možganov in si slednji med spanjem ne odpočijejo dovolj. V sobi se vsak konec tedna znebite prahu, preverite, da se kje v sobi ne nahajajo prazne škatle, da ni kje omazanega perila, sobo je potrebno dobro presesati in preveriti posteljnino, ki naj bo vselej nova, prijetno dišeča in morebiti celo z motivi, ki jih vaš otrok obožuje. Bodite tisti, ki boste poskrbeli, da se bo otrok z veseljem vračal v objem otroške sobe, da bo v njej z veseljem ustvarjal in da bo slednji prostor delil tudi z vami. Vedno pred prihodom potrkajte, tudi če je otrok še majhen, saj ga s tem naučite, da je to prostor, kamor ni samoumevno, da nekdo vstopi.
Na vrata otroške sobe lahko nalepite otrokovo sliko ali izrežete velike črke otrokovega imena mogoče vam prav pridejo tudi ideje iz spletne trgovine http://www.mali-vragci.si/otroske-sobe.